אנחנו הולכים לטיפול זוגי, שיתפה אותי לפני מספר שנים חברה יקרה שהיא גם מאמנת מצליחה. באמת? עטיתי על פני פרצוף עצוב קמעא, דברים לא הולכים? להיפך, אמרה. אנחנו במקום מעולה, וזה בדיוק הזמן המתאים לעבוד על הקשר שלנו.

התפיסה המקובלת היא שמתאמנים, או הולכים לטיפול, כאשר דברים לא מסתדרים. ואכן, אם דברים לא מסתדרים, כדאי לעבוד עליהם.

אבל אנשים מצליחים עושים את ההיפך בדיוק. הם מתאמנים ומחפשים כיצד להתקדם כל הזמן, והכי הרבה – כשהם מצליחים במיוחד. האם שמעתם על ספורטאי מצליח שאין לו מאמן? פוליטיקאי ללא יועצים (והיום גם מאמנים)? אישיות רוחנית נעלה ללא מורה מסוג זה או אחר?

כשאתם מצליחים, אתם יכולים "לרכוב על הגל" של ההצלחה. הרבה יותר קל לחזק את המוצלח, את הקל, הטבעי, הזורם, האהוב, מאשר לעבוד על הנקודות החלשות. ולפי ריצ'רד קוק בספרו "עקרון 80/20", רוב הסיכוי שחיזוק של החזק יביא יותר תוצאות מאשר חיזוק החלש. כשאתם מצליחים, אתם שמחים, אנרגטיים ומלאי מוטיבציה, וזה מאוד יעזור באימון.

האתגרים של ההצלחה

נקודה אחרת. כאשר אתם נכשלים או לא מצליחים, אתם נשארים במקום שכבר מוכר לכם. ההצלחה, לעומת זאת, מביאה אתכם למחוזות חדשים ולא מוכרים. אתם נדרשים לשוחח עם אנשים שמעולם לא שוחחתם איתם. אתם נדרשים לנהל את הזמן שלכם אחרת לגמרי. אתם נדרשים ליצירתיות שרק התחלתם לפתח. אתם נדרשים לרשת תמיכה בסדר גודל שונה לחלוטין. כדי להמשיך ולצעוד בהצלחה במקומות החדשים, במקום לסגת בחזרה למקומות המוכרים של אי ההצלחה או הכשלון, כדאי להתאמן.

אני מכירה את העניין היטב ממתאמנים, ומעצמי. אנשים שפותחים עסק וחולמים על לקוחות, כאשר הלקוח הראשון מגיע – נכנסים להסטריה ממש. אני מקבלת מיילים וטלפונים נסערים. הצילו! יש לקוח! מה אני עושה איתו עכשיו? וגם אני עצמי מכירה היטב את תחושת שכרון הגבהים, כאשר אני משיגה השג גדול, ומאבדת כוון  לחלוטין.

עין הרע?… בגלל שהשווצנו?…

זו תופעה מוכרת. אחרי חודש מוצלח בעסק, מגיע חודש חלש. אחרי סמסטר עם ציונים מוצלחים, מגיעים ציונים פחות טובים. יש אנשים שמקשרים את התופעה הזו עם עין הרע וכוחות נסתרים אלו ואחרים, שאולי מענישים אותנו בגלל שדיברנו על ההצלחה שלנו. אבל קל להסביר את התופעה הזו: כשאנחנו מצליחים, הרבה אנשים מפסיקים לנהל, מפסיקים לחפש את ההתקדמות, ונחים על זרי הדפנה. ואז, באופן טבעי, משום שהפסיקו את מה שמביא להצלחה (הפסיקו לשווק, הפסיקו ללמוד מאוד ברצינות, הפסיקו להתיעץ עם אנשים, הפסיקו לחקור את עצמם), ההצלחה מפנה את מקומה לכשלון.

אם אתם לא רוצים לנוח על זרי הדפנה, ההצלחה היא הזמן המתאים ביותר להתאמן. כאשר קריירת האימון שלי התחילה להמריא, זה היה הזמן שבו קיבלתי יותר אימון מאשר בכל תקופה אחרת בחיי.

יש חלק מיוחד על זה בספר שלי

בעמ' 111. מוזמנים.

אולי יעניין אותך גם: